W związku z uzyskanymi przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ wynikami badań wody cieku Wierzbak, rzeki Bukowej i jeziorka Słonecznego, 7 września br. wojewoda zachodniopomorski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Miasta Szczecin, Gminy Dobra i powiatu polickiego, WIOŚ, RZGW w Szczecinie, Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Sanepidu. Ze strony służb, inspekcji i Miasta Szczecin jest zapewnienie, że nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej.
Podsumowano dotychczasowe działania służb związane z wystąpieniem zanieczyszczenia
5 września br. niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zanieczyszczeniu jeziorka Słonecznego, pracownicy RZGW wspólnie ze Strażą Pożarną i służbami miejskimi postawili zapory na ujściu cieku Wierzbak do rzeki Bukowej, na wypływie z jeziorka Słonecznego, na rzece Bukowej poniżej jeziorka Słonecznego oraz za pomocą urządzeń pneumatycznych, zamknięto przepływ przy ul. Europejskiej.
Miasto Szczecin wraz z RZGW wydały komunikaty ostrzegające mieszkańców przed kontaktem z wodą w jeziorku Słonecznym, rzece Bukowa oraz cieku Wierzbak. Ustawiono również tablice informacyjne w rejonie jeziorka Słonecznego, ostrzegające mieszkańców przed kontaktem z wodą z jeziorka, Bukowej oraz Wierzbaka. Na miejscu prowadzone są wzmożone patrole Policji i Straży Miejskiej.
Jednocześnie Gmina Dobra wezwała przedsiębiorcę, na terenie którego doszło do pożaru, do zaczopowania ujścia wody opadowej z zakładu na zewnątrz, oczyszczenia odcinków sieci odprowadzania wody deszczowej oraz wyczyszczenia sieci kanalizacji zakładowej.
Straż Pożarna wykorzystując korki pneumatyczne zatkała przepływ w dwóch studzienkach kanalizacyjnych w okolicy ul. Spółdzielców w Mierzynie.
Wyniki badań wody
Uzyskane dziś (7 września br. ) częściowe wyniki badań wody przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Szczecinie wskazują na obecność w wodzie cynku i żelaza:
Trwają badania na obecność w wodzie innych metali - wyniki zostaną udostępnione opinii publicznej niezwłocznie po ich uzyskaniu.
Dalsze działania
Ustalono działania zmierzające do nierozprzestrzeniania się oraz wyeliminowania zanieczyszczeń:
Wsparcie służb i administracji zespolonej
Wojewoda zachodniopomorski polecił Komendantowi Wojewódzkiemu Policji dalsze wspieranie Straży Miejskiej przez Policję przy monitorowaniu rejonu jeziorka Słonecznego, rzeki Bukowa oraz cieku Wierzbak.
Wszystkie działania służb związane z monitorowaniem i zapobieganiem rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń są wspierane przez Państwową Straż Pożarną. Dodatkowo wojewoda polecił KW PSP wdrożenie działań przez KM PSP w Szczecinie, a także KP PSP w Policach zmierzających do odcięcia ewentualnego dalszego napływu zanieczyszczonej wody we współdziałaniu z OSP z Gminy Dobra oraz przy współdziałaniu z samorządem tej gminy.
Do odwołania obowiązuje ostrzeżenie przed zbliżaniem się do jeziorka Słonecznego, rzeki Bukowej i cieku Wierzbak.