Inspektorzy nowopowstałego Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ w Szczecinie wykryli w Szczecinie nielegalne składowisko odpadów niebezpiecznych, które składowane są w pobliżu Odry.
W wyniku pracy operacyjnej inspektorów WIOŚ, przy wykorzystaniu dronów, odkryto w Szczecinie w pobliżu Kanału Fabrycznego, nielegalne składowisko materiałów niebezpiecznych, gdzie stwierdzono obecność nie mniej niż:
które wypełnione były odpadami niebezpiecznymi w postaci:
Stwierdzono także odpady w postaci opon i świetlówek.
Na kontrolowanym terenie prowadzony był również nielegalny demontaż barki.
Inspektorzy przeprowadzając kontrolę nie zaobserwowali wydostawania się niebezpiecznych substancji do rzeki. O prowadzonej kontroli oraz ujawnieniu niebezpiecznych substancji powiadomiona została Policja i Straż Pożarna.
WIOŚ w Szczecinie zawiadomił również Prokuraturę Rejonową Szczecin Śródmieście o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w Kodeksie karnym w art. 183 § 1 za który grozi od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności. Chodzi o składowanie odpadów w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. WIOŚ zwrócił się z wnioskiem o podjęcie czynności wyjaśniających i postępowania przygotowawczego w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.
WIOŚ w Szczecinie wystąpił również do Prezydenta Miasta Szczecin zgodnie z art. 26a ust. 1 pkt 2 ustawy o odpadach o podjęcie działań polegających na usunięciu ww. odpadów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Obowiązek usunięcia odpadów powstał w związku z wygaśnięciem decyzji związanej z gospodarką odpadami wydanej przez Prezydenta Miasta Szczecin. Ponadto WIOŚ w Szczecinie, wskazuje, że po stronie Miasta Szczecin jest obecnie przeprowadzenie badania zanieczyszczenia gruntu, aby wskazać wpływ magazynowanych odpadów niebezpiecznych naśrodowisko oraz ustalenie czy grunty te wymagają remediacji tj. przywrócenia do stanu wymaganego standardami jakościowymi